წესდება – დამფუძნებელთა/წევრთა შეთანხმება
1.1. ეროვნული ქორეოგრაფიის ცენტრი „გე არტ“ წარმოადგენს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის შესაბამისად შექმნილ არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს.
1.2. სუბიექტი წარმოშობილად ითვლება მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში რეგისტრაციის მომენტიდან.
1.3. საზოგადოების სახელწოდება: ეროვნული ქორეოგრაფიის ცენტრი „გე არტ“
(ინგლისურად National Choreography Center "GE Art", შემოკლებითი აბრევიატურა NCC „GE Art“).
-
სამართლებრივი ფორმა _ არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი
1.5. იურიდიული მისამართი _ საქართველო, თბილისი, ცოტნე დადიანის ქ.34. კორპუსი 3. ბ.57.
1.6. საწარმოს ელექტრონული ფოსტის მისამართი - nationalchoreographycenter@gmail.com
1.7. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი თავისი წევრის (წევრების), აგრეთვე ხელმძღვანელობისა და წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირის (პირების) მდგომარეობისაგან დამოუკიდებელია. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის პასუხისმგებლობა შემოიფარგლება მისი ქონებით. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის ვალდებულებებისათვის მისი წევრები, აგრეთვე მისი ხელმძღვანელობისა და წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირი (პირები) პასუხს არ აგებენ. ასევე არ აგებს პასუხს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი საკუთარი წევრების, აგრეთვე თავისი ხელმძღვანელობისა და წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირის (პირების) ვალდებულებებისათვის.
1.8. საზოგადოების საქმიანობის მიზნები:
ორგანიზაციის მისიაა ეროვნული ქორეოგრაფიული საშემსრულებლო ხელოვნების განვითარების ხელშეწყობა და კვლევა.
მიზნები:
საქართველოში მეცნიერებასა და შემოქმედებით ცოდნაზე დაფუძნებული ქორეოგრაფიული საზოგადოების განვითარების ხელშეწყობა;
სახელოვნებო-შემოქმედებითი არაფორმალური ქორეოგრაფიული განათლების ფორმირება ორი ძირითადი ორიენტირით – საშემსრულებლო/შემოქმედებითი და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობით;
კვალიფიკაციის ამაღლების, პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების საგანმანათლებლო კურსების, ტრენინგების, სემინარების, კონფერენციების, მასტერკლასების, ვოქრშოპების და სხვა აქტივობების განხორციელება ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე;
დარგის განვითარებაზე ორიენტირებული სამეცნიერო-კვლევითი პროგრამებისა და გამოკითხვების/კვლევების განხორციელება;
პროექტების შემუშავება;
დარგის სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის გააქტიურება და განვითარება (წიგნების, კვლევების, საინფორმაციო, მეთოდური ბროშურების, მათი თარგმანისა და სხვა სახის გამოცემების, მათ შორის ელექტრონული ფორმატით, პოპულარიზაცია და ხელშეწყობა/ორგანიზება;
სახელოვნებო-შემოქმედებითი ქორეოგრაფიული განათლების პოპულარიზაცია, საინფორმაციო-შემეცნებითი საქმიანობა;
ერთობლივი საქმიანობა ფიზიკურ თუ იურიდიულ პირებთან/ორგანიზაციებთან ქორეოგრაფიული ხელოვნების განათლებისა და მეცნიერების განვითარების მიზნით.
1.9. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი უფლებამოსილია ეწეოდეს დამხმარე ხასიათის სამეწარმეო საქმიანობას, რომლიდან მიღებული მოგებაც უნდა მოხმარდეს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის მიზნების რეალიზებას. ასეთი საქმიანობის შედეგად მიღებული მოგების განაწილება არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის დამფუძნებლებს, წევრებს, შემომწირველებს, აგრეთვე ხელმძღვანელობისა და წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირებს შორის დაუშვებელია.
1.10. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის საკუთრებაში არსებული ქონების გასხვისება შესაძლებელია, თუ გასხვისება ემსახურება არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის საქმიანობას, მის ორგანიზაციულ განვითარებას, ხელს უწყობს მისი მიზნების განხორციელებას ან ემსახურება საქველმოქმედო მიზნებს.
მუხლი 2
საზოგადოების დამფუძნებელი
2.1. საზოგადოების დამფუძნებელი არის:
ეკატერინე გელიაშვილი
მუხლი 3
საზოგადოების მართვა
3.1. საზოგადოების უმაღლეს მმართველობით პირს წარმოადგენს ორგანიზაციის დამფუძნებელი:
ა) დამფუძნებელი აყალიბებს ორგანიზაციის სტრატეგიულ მიმართულებას, მისიას, მიზნებს და ამოცანებს ეროვნული ღირებულებებიდან გამომდინარე;
ბ) ხელმძღვანელობს ორგანიზაციას;
გ) იღებს გადაწყვეტილებებს ორგანიზაციის მისიიდან და ამოცანებიდან გამომდინარე;
დ) პირადი გადაწყვეტილებით ირჩევს და ნიშნავს გენერალურ დირექტორს;
ე) ნიშნავს ორგანიზაციის სხვა თანამშრომლებს;
ვ) ათავისუფლებს გენერალურ დირექტორს და ორგანიზაციის სხვა თანამშრომლებს პირადი მოთხოვნის ან მათზე დაკისრებული მოვალეობის შეუსრულებლობის საფუძველზე;
ზ) ორგანიზაციის მიზნების შესრულებაზე ორიენტირებული საქმიანობისთვის (პროექტებისთვის), იწვევს დარგის სპეციალისტებსა და სხვა საჭირო ადამიანურ რესურსს და დებს მათთან ხელშეკრულებებს;
თ) ურთიერთობს საქართველოს აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ხელისუფლებასთან, ასევე ადგილობრივ და საერთაშორისო პროფესიულ ორგანიზაციებთან.
3.2 გენერალური დირექტორი:
ა) ანგარიშვალდებულია დამფუძნებელთან;
ბ) მართავს ორგანიზაციას;
გ) დამფუძნებელთან შეთანხმებით იღებს გადაწყვეტილებებს ორგანიზაციის მისიიდან და ამოცანებიდან გამომდინარე;
დ) ორგანიზაციის მიზნების შესრულებაზე ორიენტირებული საქმიანობისთვის (პროექტებისთვის), რეკომენდაციას უწევს დარგის სპეციალისტებს თანამშრომლობაზე;
ე) ორგანიზაციის მიერ შემუშავებული პროექტების ამოცანებიდან და ხანგრძლივობიდან გამომდინარე, ანაწილებს მოწვეული თანამშრომლების ფუნქციებს, შეხვედრების ინტენსივობას;
ვ) ახდენს შეფასებას, რეაგირებასა და დასკვნას პროექტის ფარგლებში საქმიანობასთან დაკავშირებით;
ზ) პროექტებში ჩართულ ყველა პირთან აწარმოებს ეფექტიან კომუნიკაციას;
თ) წარუდგენს წინადადებებს ორგანიზაციის დამფუძნებელს ცალკეული საკითხების მოწესრიგებისა და გადაწყვეტის თვალსაზრისით;
ი) ორგანიზაციის მიზნებიდან გამომდინარე, ურთიერთობს საქართველოს აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ხელისუფლებასთან, ასევე ადგილობრივ და საერთაშორისო პროფესიულ ორგანიზაციებთან;
კ) ორგანიზაციის დამფუძნებლის პირადი განაცხადის ან მისი არყოფნის საფუძველზე, ასრულებს მის მოვალეობას.
3.3. ორგანიზაციის დამფუძნებელი, გენერალური დირექტორის რეკომენდაციით, მიზნების შესრულებაზე ორიენტირებული საქმიანობისთვის (პროექტებისთვის) ხელშეკრულებით იწვევს სპეციალისტებს და სხვა საჭირო ადამიანურ რესურსს, რომელთაც შეუძლიათ მონაწილეობდნენ ცენტრის საქმიანობაში; მათი უფლება-მოვალეობები უფრო კონკრეტულად გაიწერება პროექტის მისიიდან გამომდინარე შრომით ხელშეკრულებაში.
მუხლი 4
საზოგადოების ხელმძღვანელობა/წარმომადგენლობა
4.1 არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის - ეროვნული ქორეოგრაფიის ცენტრის „გე არტ“ - ხელმძღვანელი პირი არის დამფუძნებელი, რომლიც არის ასევე ორგანიზაციის გენერალური დირექტორი:
ეკატერინე გელიაშვილი,
დამფუძნებლის უფლებამოსილების ვადა განუსაზღვრელია.
არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის ხელმძღვანელი პირი გადაწყვეტილებას იღებს ერთპიროვნულად, ორგანიზაციის მისიის, მიზნებისა და ამოცანების გათვალისწინებით.
4.2. ორგანიზაციის ხელმძღვანელის წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირი არის დამფუძნებელი - გენერალური დირექტორი.
მუხლი 5
დამფუძნებელთა/წევრთა უფლებები და მოვალეობები
ორგანიზაციის დამფუძნებელი არის ერთი პირი, რომელიც იკავებს გენერალური დირექტორის პოზიციას.
ვ) ათავისუფლებს გენერალურ დირექტორსა და ორგანიზაციის სხვა თანამშრომლებს პირადი მოთხოვნის ან მათზე დაკისრებული მოვალეობის შეუსრულებლობის საფუძველზე;
ზ) ორგანიზაციის მიზნების შესრულებაზე ორიენტირებული საქმიანობისთვის (პროექტებისთვის), იწვევს დარგის სპეციალისტებსა და სხვა საჭირო ადამიანურ რესურსს, დებს მათთან ხელშეკრულებებს;
ორგანიზაცია არ არის დაფუძნებული წევრობაზე.
მუხლი 6
საზოგადოების ლიკვიდაცია/რეორგანიზაცია
6.1. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია ხორციელდება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
6.2. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის რეორგანიზაციისა და ლიკვიდაციის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს დამფუძნებელი.
6.3. ლიკვიდაციის დროს უნდა დასრულდეს მიმდინარე საქმეები, დადგინდეს მოთხოვნები, დარჩენილი ქონება გამოიხატოს ფულში, დაკმაყოფილდნენ კრედიტორები და დარჩენილი ქონება გაუნაწილდეს უფლებამოსილ პირებს.
6.4. გადაწყვეტილება საზოგადოების ლიკვიდაციის პროცესის დაწყების შესახებ უნდა დარეგისტრირდეს მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში. ლიკვიდაციის პროცესი დაწყებულად ითვლება მისი რეგისტრაციის მომენტიდან.
6.5. ლიკვიდაციის შედეგად დარჩენილი ქონების მიღებაზე უფლებამოსილ პირებს განსაზღვრავს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის დამფუძნებელი. არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის ლიკვიდაციისას ქონების გასხვისება შესაძლებელია, თუ:
ა) გასხვისება ხელს უწყობს მის მიერ დასახული მიზნების განხორციელებას;
ბ) ემსახურება საქველმოქმედო მიზნებს;
გ) ქონება გადაეცემა სხვა არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს.
6.6. აკრძალულია ლიკვიდაციის შედეგად დარჩენილი ქონების განაწილება არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის დამფუძნებლებს, წევრებს, ხელმძღვანელობისა და წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირებს შორის.
6.7. თუ არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის დამფუძნებელმა არ განსაზღვრა ლიკვიდაციის შედეგად დარჩენილი ქონების მიღებაზე უფლებამოსილი პირი, სასამართლო არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის ლიკვიდაციის შედეგად დარჩენილ ქონებას გადასცემს შესაბამისად ერთ ან რამდენიმე არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს, რომლებსაც აქვთ იგივე ან მსგავსი მიზნები, როგორიც ლიკვიდირებულ არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს. თუ ასეთი ორგანიზაციები არ არსებობს ან შეუძლებელია ასეთი ორგანიზაციების გამოვლენა, მაშინ შეიძლება მიღებულ იქნეს გადაწყვეტილება ამ ქონების სახელმწიფოსათვის გადაცემის შესახებ. სასამართლომ ქონება შეიძლება გაანაწილოს ლიკვიდაციის პროცესის დაწყების რეგისტრაციიდან 6 თვის შემდეგ.
6.8. ლიკვიდაციას ახორციელებს ხელმძღვანელობის უფლებამოსილების მქონე პირი (პირები) ან კანონით დადგენილი წესით დანიშნული ლიკვიდატორი. ლიკვიდატორი პასუხს აგებს, როგორც ხელმძღვანელობისა და წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირი.
მუხლი 7
დასკვნითი დებულებები
7.1. წინამდებარე წესდება (დამფუძნებელთა/წევრთა შეთანხმება) ძალაში შედის ყველა დამფუძნებლის/წევრის მიერ ხელმოწერის მომენტიდან.
7.2. თუ ამ წესდების (დამფუძნებელთა/წევრთა შეთანხმების) რომელიმე დებულება ბათილად იქნა ცნობილი, ეს გავლენას არ მოახდენს წესდების სხვა დებულებების ნამდვილობაზე.
7.3 ამ წესდებასა და საქართველოს მოქმედ კანონმდებლობას შირის არსებული შეუსაბამობის შემთხვევაში მოქმედებს კანონი.

Charter - Agreement of the founders / members
1.1. National Choreography Center "Ge Art" is a non-profit (non-commercial) legal entity established in accordance with the Civil Code of Georgia.
1.2. The entity is considered to have originated from the moment of registration in the register of entrepreneurs and non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities.
1.3. Name of the community: National Choreography Center "Ge Art"
(English National Choreography Center "GE Art", abbreviated NCC "GE Art").
Legal form - non-profit (non-commercial) legal entity
1.5. Legal address - 34 Tsotne Dadiani St., Tbilisi, Georgia. Building 3. b.57.
1.6. Company Email: nationalchoreographycenter@gmail.com
1.7. A non-profit (non-commercial) legal entity is independent of the status of its member (s), as well as a person (persons) with management and representative authority. The liability of a non-profit (non-commercial) legal entity is limited to its property. The members of the non-profit (non-commercial) legal entity are not liable for its obligations, as well as the person (persons) with its management and representative authority. Nor is the non-profit (non-commercial) legal entity liable for the obligations of its members, as well as of its management and representative person (s).
1.8. Objectives of the community activities:
The mission of the organization is to promote and research the development of national choreographic performing arts.
goals:
Promoting the development of a choreographic community based on science and creative knowledge in Georgia;
Formation of non-formal choreographic art education with two main orientations - performing / creative and scientific-research activities;
Implementation of professional development, professional training and retraining courses, trainings, seminars, conferences, master classes, workshops and other activities locally and internationally;
Implementation of scientific-research programs and surveys / researches focused on the development of the field;
Project development;
Activation and development of scientific-research activities in the field (popularization and promotion / organization of books, researches, information, methodological brochures, their translation and other publications, including in electronic format;
Popularization of art-creative choreographic education, information-cognitive activity;
Joint activities with individuals or legal entities / organizations for the development of choreographic art education and science.
1.9. A non-profit (non-commercial) legal entity is entitled to engage in ancillary entrepreneurial activities, the profits of which must be used to achieve the goals of a non-profit (non-commercial) legal entity. The distribution of profits from such activities among the founders, members, donors, as well as persons with management and representative powers of a non-profit (non-commercial) legal entity is not allowed.
1.10. Property owned by a non-profit (non-commercial) legal entity may be alienated if the alienation serves the activities of the non-profit (non-commercial) legal entity, its organizational development, promotes its goals or serves charitable purposes.
Article 2
Founder of the Society
2.1. The founder of the society is:
Ekaterine Geliashvili
Article 3
Community management
3.1. The person with the highest management of the society is the founder of the organization:
A) the founder formulates the strategic direction, mission, goals and objectives of the organization based on national values;
B) manages the organization;
C) makes decisions based on the mission and tasks of the organization;
D) elects and appoints the General Director by personal decision;
E) appoints other employees of the organization;
F) dismisses the General Director and other employees of the organization on the basis of personal request or non-fulfillment of duties imposed on them;
G) invites specialists in the field and other necessary human resources for activities (projects) focused on the fulfillment of the goals of the organization and concludes contracts with them;
H) liaises with the executive and legislative authorities of Georgia, as well as with local and international professional organizations.
3.2 General Director:
A) is accountable to the founder;
C) Makes decisions in agreement with the founder based on the mission and tasks of the organization;
D) for activities (projects) focused on fulfilling the goals of the organization, recommends cooperation with specialists in the field;
E) Based on the objectives and duration of the projects developed by the organization, distributes the functions of the invited staff, the intensity of the meetings;
F) evaluates, responds and concludes on project activities;
G) Communicates effectively with all persons involved in projects;
H) submits proposals to the founder of the organization in terms of settling and resolving certain issues;
I) liaises with the executive and legislative authorities of Georgia, as well as with local and international professional organizations for the purposes of the organization;
J) performs his / her duties on the basis of the personal application of the founder of the organization or his / her absence.
3.3. The founder of the organization, on the recommendation of the General Director, invites specialists and other necessary human resources who can participate in the activities of the Center by contract for goal-oriented activities (projects); Their rights and responsibilities will be more specifically described in the employment contract based on the project mission.
Article 4
Community leadership / representation
4.1 The head of a non-profit (non-commercial) legal entity - the National Choreography Center "Ge Art" - is the founder, who is also the General Director of the organization:
Ekaterine Geliashvili,
The term of office of the founder is indefinite.
The manager of a non-profit (non-commercial) legal entity makes a decision individually, taking into account the mission, goals and objectives of the organization.
4.2. The person authorized to represent the head of the organization is the Founder - General Director.
Article 5
Rights and responsibilities of the founders / members
The founder of the organization is one person who holds the position of General Director.
F) dismisses the General Director and other employees of the organization on the basis of personal request or non-fulfillment of duties assigned to them;
G) invites specialists in the field and other necessary human resources for activities (projects) focused on the fulfillment of the goals of the organization, enters into contracts with them;
The organization is not based on membership.
Article 6
Liquidation / reorganization of the society
6.1. Reorganization and liquidation of a non-profit (non-commercial) legal entity shall be carried out in accordance with the rules established by the legislation of Georgia.
6.2. The decision on reorganization and liquidation of a non-profit (non-commercial) legal entity is made by the founder.
6.3. During the liquidation, the current cases should be completed, the claims should be determined, the remaining property should be expressed in money, the creditors should be satisfied and the remaining property should be distributed to the authorized persons.
6.4. The decision to start the liquidation process of the company must be registered in the register of entrepreneurs and non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities. The liquidation process is considered to have started from the moment of its registration.
6.5. The persons authorized to receive the property remaining as a result of the liquidation are determined by the founder of the non-profit (non-commercial) legal entity. In case of liquidation of a non-profit (non-commercial) legal entity, the property may be alienated if:
A) the alienation promotes the realization of the goals set by it;
B) serves charitable purposes;
C) the property is transferred to another non-profit (non-commercial) legal entity.
6.6. It is prohibited to distribute the property remaining as a result of liquidation among the founders, members, management and representatives of a non-profit (non-commercial) legal entity.
6.7. If the founder of a non-profit (non-commercial) legal entity has not determined the person entitled to receive the property remaining as a result of liquidation, the court shall transfer the property remaining as a result of the liquidation of the non-profit (non-commercial) legal entity to one or more non-profit Non-profit (non-commercial) legal entity. If such organizations do not exist or it is impossible to identify such organizations, then a decision may be made to transfer this property to the State. The court may distribute the property 6 months after the registration of the commencement of the liquidation process.
6.8. Liquidation is carried out by a person (persons) with the authority of management or a liquidator appointed in accordance with the rules established by law. The liquidator is liable as a person with leadership and representative authority.
Article 7
Final Provisions
7.1. This charter (Founders / Members Agreement) enters into force upon signature by all founders / members.
7.2. If any provision of this Charter (Founders / Members Agreement) has been declared invalid, it will not affect the validity of the other provisions of the Charter.
7.3 In the event of any inconsistency between this Charter and the current legislation of Georgia, the law shall prevail.